Když se výzkumníci v roce 2007 vydali zjišťovat úroveň vzdělání skotských žáků – a jejich učitelů – došli k tristnímu závěru. Testovaní studenti věděli mnohem méně, než měli. Ale co hůř, značné mezery ve vzdělání vykázali i jejich lektoři. A nadto si sami ani nevšimli, jak špatně si vlastně vedou.
Podobně jako oni učitelé je na tom i nejeden zaměstnanec na českých pracovištích. Nemůžou za to. V důsledku Dunning-Krugerova efektu je totiž obtížné objektivně posoudit úroveň vlastních schopností. Ti nejšikovnější lidé, včetně personalistů, mají největší tendenci se podceňovat. A ti, kteří by potřebovali doplnit vzdělání, si to často ani nemají možnost uvědomit. Zbytečně stagnují, namísto aby dál rozvíjeli svůj potenciál.
Na jaké oblasti byste se tedy v roce 2024 měli zaměřit, abyste nezůstali pozadu?
Pracovní právo jako personalistčin denní chleba
Nemusíte sice z hlavy citovat paragrafy, pracovní právo však neodmyslitelně patří k profesi personalisty. Jeho pravidla Vás budou provázet většinou vaší činnosti, od náboru zaměstnanců až po řešení dovolených. A ačkoli spletitější situace i znění smluv vždy budete konzultovat s firemním právníkem, v běžných momentech byste si měli poradit sami. Co s tím, pokud se Vám nechce studovat celý zákoník práce včetně novel?
V rámci Alvena spolupracujeme se specialisty z různých oborů. A zrovna pracovněprávní tématiku má pod palcem advokátka Klára Gottwaldová, která má vlastní podcast, kde každý týden rozebírá pracovněprávní témata, které zrovna hýbou HR světem. Přihlásit se k jeho odběru můžete zde.
Psychologií k efektivnější motivaci a řešení konfliktů
Proč základy psychologie patří do základní výbavy každé úspěšné HR manažerky je nasnadě. Práce HR je především o lidech a o jednání s nimi. Zejména pro začínající personalisty však může být složité se v tak široké tematice na vlastní pěst zorientovat. Pokud do oboru nevstupujete po absolvování studia psychologie, na co se Vám vyplatí zaměřit?
Čeština i angličtina pro kvalitní inzeráty i efektivní komunikaci
Vámi napsaný náborový inzerát bude dost možná to první, co potenciální zaměstnanci uvidí. Nechcete jim první dojem z firmy zkazit případnými hrubkami. Nebo nevědomky dodat loučení se firemním nestorem humorný nádech překlepem v e-mailu, kde oznamujete jeho odchod. Proto se Vám vyplatí zainvestovat čas do tréninku českého jazyka. Pomohou Vám s ním například:
Jen s češtinou si však skutečný profík nevystačí. Řada firem zaměstnává pestrou směsici cizinců, s nimiž se personalista potřebuje domluvit. A jinak než stále ještě nejrozšířenějším světovým jazykem to často nejde. Kde se tedy po vlastní ose zdokonalit v angličtině?
Věříme, že (sebe)vzdělávání by nemělo nikdy jít na druhou kolej, a tak se i v Alvenu neustále zlepšujeme a posouve dál. Naposledy jsme v Alvenu a v celém IRESOFTu absolvovali Gallup, který nám poodhalil naše nejsilnější stránky a společně s psychology rozklíčovali slabší místa a pochopili tak naše chování v určitých situacích.
Nejčastější dotazy
V čem doporučujeme se vzdělávat, i když jste ostřílený HR manažer?
Personalistům a personalistkám doporučujeme nastudovat základy pracovního práva a psychologie. U pracovního práva můžete detaily konzultovat s právníkem, ale základy psychologie se Vám často budou hodit při náborech nebo sezení 1 on 1, kde si nebudete moci odběhnout pro konzultaci. A rozhodně se neobejdete ani bez výborné mateřštiny a dobré angličtiny.
Proč se HR specialistům vyplatí znát základy psychologie?
Personalistika je zkrátka o lidech. Znalost základů psychologie umožňuje HR specialistům lépe porozumět chování a motivaci zaměstnanců, což napomáhá efektivnějšímu náboru, zlepšování pracovního prostředí a řešení konfliktů na pracovišti.
Proč se HR specialistům vyplatí znát základy pracovního práva?
Orientace v pracovním právu umožňuje HR specialistům zajistit, aby firma dodržovala zákonné požadavky a minimalizovala riziko právních problémů. Také jim přijde vhod při řešení sporů mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem. Pokud si něčím nejste jisti, vždy se obraťte na firemního právníka.