Říjen 2023 přináší několik klíčových změn v zákoníku práce, které budou mít významný dopad na pracovní prostředí pro zaměstnavatele. Tyto změny vylepšují mimo jiné podmínky pro zaměstnance pracující na dohodu a zavádějí nová pravidla pro práci z domova. Některá ustanovení začnou platit od 1. října 2023, zatímco další se uplatní až od 1. ledna 2024 (nárok na dovolenou pro DPP či DPČ). Zde si projdeme některé z těchto klíčových změn podrobněji.
Povinnosti vůči zaměstnancům na DPP/DPČ
Jednou z hlavních změn je rozšíření práv dohodářů (lidí pracujících na dohodu o pracovní činnosti – DPČ a dohodu o provedení práce – DPP). Dohodáři mají nově právo na placenou dovolenou, podobně jako zaměstnanci v běžném pracovním poměru. Pokud si dovolenou nevyčerpají, bude jim proplacena (účinnost od 1. 1. 2024).
Pro účely dovolené se za týdenní pracovní dobu bude považovat u zaměstnanců pracujících na základě dohody o pracovní činnosti i dohody o provedení práce 20 hodin týdně.
Výpočet:
počet celých odpracovaných násobků týdenní pracovní doby / 52
× týdenní pracovní doba × firemní výměra dovolené v týdnech
= dovolená v hodinách
Příklad vydá za tisíc slov: Zaměstnanec pracující na žních má k výkonu této práce uzavřenou se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce, a to na dobu od června do září. Zaměstnanec takto odpracoval 292 hodin, jeho výměra dovolené činí 4 týdny (tj. zákonné minimum). Zaměstnanec odpracoval 14 násobek fiktivní 20 hodinové týdenní pracovní doby (292 : 20 = 14,6), za což mu vznikne právo na 22 hodin dovolené (14/52 × 20 × 4 = 21,54). Nebudou-li tyto hodiny za trvání pracovněprávního vztahu vyčerpány, dojde k jejich proplacení při jeho skončení.
Možnost žádosti o pracovní poměr
Pokud zaměstnanec na dohodu pracuje za posledních 12 měsíců minimálně 180 dní u jednoho zaměstnavatele, může nově požádat zaměstnavatele o zaměstnání v pracovním poměru (HPP). Zaměstnavatel není povinen vyhovět, ale pokud odmítne, musí to zaměstnanci písemně zdůvodni, a to do 1 měsíce.
Příplatky za práci o víkendech a svátcích
Nový zákon přiznává dohodářům právo na příplatky za práci o víkendech, svátcích, v noci nebo ve ztíženém pracovním prostředí. Toto opatření by mohlo zvýšit náklady na pracovní sílu, zejména pokud dohodáři často pracují v takových směnách.
Rozvržení pracovní doby u DPP či DPČ
Od 1. 10. 2023 musíte jako zaměstnavatelé naplánovat pracovní dobu dohodářů alespoň tři dny předem a to písemně (například přes docházkový systém Alveno). To znamená, že dohodáři budou mít lepší přehled o svém pracovním čase. Tato úprava může komplikovat situace, kde dohodáři zaskakují v případě, kdy kmenový zaměstnanec nemůže pracovat z důvodu nemoci.
Zaměstnanec se zaměstnavatelem se však mohou dohodnout na jiné době seznámení (např. 1 den). Tato dohoda může být přímo v textu smmlouvy pro DPP či DPČ, případně ji můžete přidat kdykoliv později.
Překážky v práci u dohodářů
DPP i DPČ mají nově nárok na volno v případě překážek v práci, kterými nejčastěji bývá lékař, svatba nebo pohřeb. Za tohle volno jim však nenáleží náhrada (pokud se obě strany nedohodnou jinak). U DPP pracovníků se pak doba těchto překážek nepočítá do rozsahu 300 hodin v kalendářním roce.
Náhrady za práci z domova
Zaměstnavatel musí poskytovat zaměstnancům na home officu (nově se užívá termín výkon práce na dálku) náhradu prokazatelných nákladů, jako je elektřina, plyn nebo voda.
Zaměstnavatelé a zaměstnanci se mohou dohodnout, že tyto náklady nebudou proplaceny. Pokud dohodnou náhradu, půjde o hodinový paušál, který nyní činí 4,60 Kč na hodinu.
„Zajímají Vás aktuální informace k zákoníku práce? Nebo jen chcete vědět tipy a triky z této oblasti? Právě proto jsem vytvořila placený podcast „O pracovním právu vážně a někdy nevážně… aneb svět paragrafů lidskou řečí“. Poslechnout si jej můžete zde.“
Vstříc digitalizaci
Novelizace zákoníku práce také reflektuje digitální dobu, umožňuje uzavírat některé pracovní dokumenty elektronicky (dokumenty s dvoustranným právním jednáním – např. pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce (i jejich změny), dohoda o rozvázání pracovního poměru, dohoda o rozvázání právního vztahu založeného DPP či DPČ a jiné). Zaměstnanci mají právo odstoupit od elektronické smlouvy ve lhůtě 7 dnů od jejího doručení, pokud ještě nezačali pracovat.
Docházkový a HR systém Alveno na všechny změny myslí a je vytvářen tak, aby splňoval všechnu legislativu. Plánovat směny dohodářům, případně jim přidělit fond dovolených (od 1. 1. 2024) můžete na pár kliknutí. V HR systému jsme mysleli na to, abychom Vám usnadnili co nejvíce papírování. Naše generování dokumentů a jejich elektronické podpisy tak můžete od 1. 10. 2023 použít na drtivou většinu pracovních a pracovně právních dokumentů.
Novinky v zákoníku práce platné od 1. 10. 2023
Jak je to s dovolenou u DPP/DPČ?
Dohodáři (zaměstnanci s DPP či DPČ) mají nově nárok na dovolenou, a to od 1. 1. 2024. Pro účely dovolené se za týdenní pracovní dobu bude považovat u zaměstnanců pracujících na základě dohody o pracovní činnosti i dohody o provedení práce 20 hodin týdně.
Má DPP/DPČ zaměstnanec právo na pracovní poměr (HPP)?
Ano, dohodáři mohou zažádat zaměstnavatele o přechod na pracovní smlouvu (HPP) tehdy, pokud odpracovali za poseldních 12 měsíců minimálně 180 dní. Zaměstnavatel může žádost zamítnout, vyrozumění musí ale podat vždy písemně do 1 měsíce.
Jak je to s rozvrhováním pracovní doby u dohodářů (DPP/DPČ)?
Zaměstnavatel je povinnen písemně seznámit DPP/DPČ s písemným rozvrhem pracovní doby nejpozději 3 dny předem, pokud se nedohodnou na jiné době seznámení (může být třeba 1 den). Naplánovat směny můžete třeba v moderním docházkovém systému Alveno.
Jak je to s překážkami v práci u pracovních dohod (lékař, svatba, pohřeb)?
Zaměstnavatel musí poskytnout DPP i DPČ volno, za tohle volno ale dohodářům nevzniká náhrada. U DPP se navíc tento čas nezapočítává do rozsahu 300 hodin.