Zvažujete, zda nabrat zaměstnance v předdůchodovém věku? Nebo se naopak chcete ujistit, že se u vás ve firmě stávající starší členové týmu cítí přijatí a podporovaní? Podívejte se na náš dnešní článek. Dozvíte se třeba, jakým problémům zaměstnanci ve věku nad 50 let nejčastěji čelí, co se u nás v České republice podniká na podporu jejich zaměstnanosti a jaké výhody jejich zaměstnávání firmám i pracovním týmům přináší.
Nemáte čas přečíst si celý článek? Nebo si jej prostě jen chcete pustit pasivně do ucha? Není problém, článek nám namluvila Lucka, jen ji odpusťte intonaci, je ze světa jedniček a nul (AI).
Co je to vůbec diskriminace na základě věku? A jak může vypadat ve firemní praxi? Pro HRistu zajímavý příklad poskytla nedávná studie americké organizace Chartered Management Institute. Její výzkumníci se vydali ptát manažerů, zda by si uměli představit, že většinu z jejich zaměstnanců tvoří pracovníci starší 50 let. Ochotu šéfovat takovému týmu projevilo 42 % manažerů. Že to nezní tak špatně? Na první pohled možná ne. Jenže pak zadavatelé průzkumu změnili věk pracovníků na 18 – 34 let – a zájem šéfů najednou vystřelil na 74 %.
Přitom oslovení nadřízení jistě proti starším zaměstnancům nic neměli. Jen by vlastně, když přišlo na lámání chleba, třeba upřednostnili někoho mladšího. Zaměstnanci v předdůchodovém a důchodovém věku na tuzemských pracovištích ovšem přítomni jsou, a ve významé míře zasahují do jejich chodu. Podle průzkumu Hospodářské komory mají v týmu někoho, kdo už oslavil 55. narozeniny, ve více než 93 % českých firem. Jejich personalistům se proto před potřebami a potížemi seniorních zaměstnanců nevyplatí strkat hlavu do písku. S ohledem na vývoj populační křivky se navíc musí chtě nechtě připravit, že starších zaměstnanců do budoucna bude dál přibývat.
Chcete si rychle zkontrolovat, kolik let zbývá zaměstnanci do důchodu? Nebo kolik jste v posledním roce nabrali uchazečů v předdůchodovém věku? Ukládejte si ty nejdůležitější informace do spolehlivého HR systému Alveno. Budete je mít k dispozici kdykoli, kdekoli, za pár kliknutí.
Kdo v Česku pomáhá
V Česku se problematice práce v předdůchodovém a důchodovém věku věnuje stát i občanské organizace. Královehradecký a Jihočeský kraj například již nekolikátým rokem vyhlašují soutěž Společnost přátelská k zaměstnávání osob 55+ (pro rok 2023 přejmenována na Fajn firma 55+). Jejím prostřednictvím oceňuje malé, střední i velké firmy, které nejaktivněji vychází vstříc starším zaměstnancům.
V soukromé sféře situaci těchto zaměstnanců, ale také seniorů celkově, mapuje například iniciativa Neviditelní. Na jejích stránkách najdete důležitá data týkající se ekonomické situace a zaměstnanosti seniorů, ale také třeba zajímavé tipy pro zaměstnavatele i zákonodárce, kteří přemýšlejí, jak této skupině vyjít vstříc.
Ageismus a nejčastější stereotypy o stáří
Navzdory snahám o změnu u nás zaměstnanci v důchodovém a předdůchodovém věku dosud čelí celé řadě předsudků. Ty často vychází z celospolečenských stereotypů a na první pohled mohou působit neškodně. Pokud se však nechají rozbujet, působí velké škody. Z nich vzniklé nesváry mohou podkopat výkony celého pracoviště. Aby panovala v týmu pohoda, je na HR manažerech, aby je včas odhalili. Jakou podobu mívají nejčastěji?
Stereotyp 1:
„Ta už toho tolik neudělá, vždyť víte, kolik jí je.“
Lidé ve věku nad 50 let jsou neúměrně ohroženi nezaměstnaností, novou práci si hledají obtížněji než ostatní skupiny obyvatel. Přitom to mohou být právě personalisté, kdo uchazečům-seniorům zbytečně zavřou dveře hned při náboru v domnění, že o práci nemají upřímný zájem. Myšlenka, že starší lidé pracovat nechtějí a ocenili by klid, je ovšem škodlivý stereotyp, před kterým varuje také Metodický portál RVP.
Stereotyp 2:
„Ten se k nám do týmu nehodí, beztak by sem se svými zastaralými postoji nezapadl.“
Stereotyp 3:
„Tohle mu nedávejte. Vždyť by u toho musel používat počítač.“
Ostatní členové týmu starší zaměstnance mohou vnímat jako méně adaptabilní, méně produktivní nebo technologicky zaostalé. Nejen pod vlivem médií, které seniory obecně vykreslují převážně v pasivních rolích, je kolegové mohou podezřívat z určité nesamostatnosti, případně neochoty se učit.
To ovšem dávno takto plošně neplatí. V předdůchodovém a důchodovém věku se dnes nachází různorodá skupina obyvatelstva. Řada z těchto lidí má v práci velké ambice a v moderních technologiích předežene i mladší ročníky. Z pohledu personalisty mají navíc oproti svým mladším kolegům hned několik zajímavých výhod.
Výhody starších zaměstnanců
Zaměstnanci starší 65 let vám ušetří náklady za motivační odměny a teambuildingy. Jsou totiž zdaleka nejveselejší a nejspokojenější. Že nevěříte?
Organizace Pew Research Center se na postoje k práci a zaměstnavateli zeptala na 6 000 různých respondentů, povětšinou řadových zaměstnanců. Mezi těmi nejstaršími panovala nadstandardně optimistická nálada. Na 67 % pracovníků ve věku 65+ hlásilo, že je se svou prací celkově spokojeno a považuje ji za naplňující. Dosáhli tak výrazně optimističtějšího výsledku než jejich mladší kolegové. Lidé v první dekádě své pracovní kariéry si práci pochvalovali jen ve 44 %.
Liché se podle samotných zaměstnavatelů zdají také obavy z nižších výkonů a nevalného pracovního nasazení. Skoro 60 % šéfů ve firmách, které už lidi v důchodovém věku zaměstnávají, jejich pracovní výsledky považuje za srovnatelné s výsledky jejich mladších kolegů, nebo dokonce lepší.
Nejčastější dotazy
Jaké jsou výhody zaměstnávání lidí 55+?
Starší zaměstnanci jsou podle některých studií spokojenější a mají pozitivnější přístup k práci než jejich mladší kolegové.
S jakými stereotypy a nevýhodami se starší zaměstnanci musí potýkat?
Starší zaměstnanci musí na pracovišti i při náborovém procesu čelit řadě předsudků. Pozor si dávejte třeba na stereotyp o nižším pracovním nasazení, nezájmu o práci, chabé znalosti technologií nebo nedostatečné flexibilitě. Nemusí platit vždy, a naopak vás mohou připravit o šikovného uchazeče.
Jaké jsou rozdíly mezi výkony mladších a starších zaměstnanců?
Mýtus, že jsou starší zaměstnanci pomalejší nebo línější než jejich mladší kolegové, není ukotvený v realitě. Podle průzkumu mezi českými šéfy naopak lidé v důchodovém věku podávají zcela srovnatelné výkony.